Ochrona wydruku laminatem z filtrem UV

Blaknięcie wydruku

Przy wydruku solwentowym do zastosowań zewnętrznych bardzo często spotykamy się z blaknięciem lub matowieniem wydruku. Dzieje się tak przede wszystkim przez wpływ światła słonecznego na atrament solwentowy, nie bez znaczenia są też warunki atmosferyczne. Deszcz, wilgoć itd., to wszystko wypływa na utratę jakości wydruku. Przede wszystkim podatne są na to wydruki ekosolwentowe, w których otrzymujemy najwyższą jakość wydruku, oraz najwyższe, nasycenie barw. Wydruki twardym solwentem, w którym jakość druku jest o wiele niższa, jest odporniejszy na warunki atmosferyczne, jednak i on po pewnym czasie traci swoje właściwości. 

Zabezpieczenie wydruku

Aby zabezpieczyć wydruk należy go zalaminować. Na rynku jest obecnie bardzo wiele różnych rodzajów laminatów, jednak najważniejszym z ich parametrów jest filtr UV, który chroni wydruk przed światłem słonecznym, a co za tym idzie przed blaknięciem. Za laminowanie wydruku zwykłym laminatem w prawdzie wydłuży żywotność wydruku, jednak w większości przypadków nie ochroni przed utratą intensywności barw. 

Różnica w cenie 

Jak nie trudno się domyślić dodatkowe zabezpieczenie wydruku wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jednak jeśli wydruk ma nam służyć przez wiele miesięcy, a niekiedy lat to warto dopłacić kilka złotych i go zabezpieczyć.
Dodatkowy koszt jest uzależniony od rodzaju laminatu oraz materiału, który chcemy zabezpieczyć. W przypadku laminatu płynnego koszt nie powinien przekroczyć 10zł/m2

Dłuższy czas realizacji – laminat płynny

W przypadku użycia płynnego laminatu czas realizacji niestety musi się wydłużyć, wiąże się to z czasem jaki jest potrzebny na utwardzenie się laminatu. Wstępne utwardzenie /doschnięcie laminatu to minimum 24h, a pełne utwardzenie następuje po 72h. Oczywiście nie trzeba czekać wspomnianych 72h, ponieważ już po 24h wydruk nadaje się do zawieszenia. 

Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *